איך לדעת איזה סגנון יוגה מתאים לי?

כמות סגנונות וסוגי היוגה שקיימים מהווים את אחד המכשולים הראשונים בעבור אנשים להיכנס אל עולם היוגה. ההבדלים יכולים להסתכם בפרטים קטנים מאוד, אך למתבונן מהצד אין אפשרות לשים לב לכך. גם יוגים מנוסים לא בהכרח מכירים כל סגנון יוגה שקיים והרבה מהם מתרגלים סגנון אחד בלבד כי זה מה שהם מכירים. אנחנו ב – Fly Style Boutique מציעות הכרות עם מגוון רחב של סגנונות יוגה במסגרת הריטריטים והסדנאות שלנו. 

מטרת המאמר היא להעניק מעט יותר ידע על כל סגנון יוגה כדי שתוכלי לדעת מה מצפה לך בריטריט היוגה הקרוב שלנו, או באופן כללי אם את מתכננת להתחיל לעשות יוגה ולא כל כך סגורה על איזה סגנון מתאים לך.

איזה סגנונות יוגה קיימים?

כמעט כל סגנון יוגה מכיל את אותם האלמנטים, וההבדלים ניכרים בעיקר בשילוב של התנוחות ובמקצב. ישנן שיטות יוגה המתאפיינות באווירה רגועה ושמות את הדגש על ביצוע קפדני של כל תנועה ולעומתן יש סגנונות יוגה שבהן הדגש הוא על מהירות ופיזיות ופחות על המצוינות הביצועית של כל אלמנט ואלמנט.

בואו ונכיר כמה מסגנונות היוגה הפופולריים ביותר:

 • אשטנגה יוגה
  סגנון האשטנגה יוגה (ashtanga) הוא אחד הסגנונות הפיזיים ביותר של יוגה שיש. מדובר על תרגול דינמי המשלב סטים קבועים של תרגילים המבוצעים על פי סדר מסוים. מדובר על סגנון יוגה שנחשב לקפדני מאוד, אך גם לכזה שמאפשר מעקב נוח אחר ההתקדמות האישית. העובדה כי מדובר על סדרת תנוחות קבועה מראש מאפשרת להתמקד ולהשתפר בצורה הטובה ביותר, תוך כדי שיפור הכושר הגופני ויכולות הנשימה.
  סגנון האשטנגה הומצא ב – 1948 על ידי פטאבי ג'ונס, גורו יוגה נודע, ומראשית דרכו נחשב הסגנון לאחד מאבני היסוד של היוגה המודרנית. התרגול מורכב משש סדרות בדרגות קושי עולה, כאשר המטרה העיקרית היא ללמוד בעל פה את התנוחות ותפקידו של המורה הוא רק לתקן ולסייע. בריטריטים של Fly Style Boutique תמצאו מדריכי יוגה מנוסים ומקצועיים שמתמחים באשטנגה וידעו להתאים את התרגול לרמה האישיתלשל כל מתרגל ומתרגלת, בין אם חדשים לחלוטין ליוגה ובין אם מתרגלים ותיקים. 
 • ויניאסה יוגה
  סגנון הויניאסה יוגה (vinyasa)  הוא אחד מהסגנונות הפופולריים ביותר והוא למעשה התפתחות של האשטנגה יוגה. מדובר על תרגול ששם דגש על עקרון הויניאסה, הקשר שבין התנוחות, ופחות על ביצוע מושלם של כל תנוחה ותנוחה. זהו סגנון יוגה המשלב בין דינמיות לרוך ותרגול שוטף שלו מסייע רבות לנשימה נכונה.
  תרגול ויניאסה יוגה, בשונה מאשטנגה, לא מבוסס על חזרתיות וכל מורה יכולה להכניס את השינויים והאינטרפטציה האישית שלה לתרגול. הייחוד של סגנון יוגה זה נמצא בחיבור ההרמוני בין הנשימה לתנועה. ב – Fly Style Boutique תמצאו את מורות ומדריכות היוגה המובילות בישראל שלכל אחת מהן דרך ייחודית לתרגל את הויניאסה, כך שכל משתתפת ומשתתף בריטריט יכולים ללמוד משהו חדש.
 • פאוור יוגה
  סגנון הפאוור יוגה (power yoga) הוא אחד החדשים ביותר בעולם היוגה ומטרתו היא שיפור סיבולת לב – ריאה באמצעות תרגול יוגה דינמי. זהו אחד מסגנונות היוגה היותר מהירים ואינטנסיביים וככזה הוא נחשב לחביב במיוחד על ידי אתלטים. הסגנון התפתח בשנות ה-90' על ידי  זוג אמריקאים שלמדו את סגנון האשטנגה, והוא מתבסס על דינמיות ואינטנסיביות כאשר המטרה היא למקסם את המתיחה בכל תנוחה ולאפשר לגוף להימתח בצורה טבעית. השיטה הזו מאתגרת מאוד בזכות המהירות והדינאמיות שלה, והיא מסייעת רבות לפיתוח יציבות וגמישות. יש הרואים בשיטה זו אימון כושר לכל דבר. בסדנאות של פליי סטייל בוטיק תגלו כי האיזון בין אירובי ליוגה הוא בדיוק במידה הנכונה.
 • ין יוגה
  סגנון הין יוגה (Yin Yoga) הוא ההפך הגמור מסגנונות היוגה שהזכרנו עד עכשיו. בדרך כלל בתרגול יוגה משלבים אנרגיות ין ויאנג, אך בין יוגה אנחנו שמים את כל הדגש על הרגיעה. זהו סגנון יוגה ייחודי ומרתק שמאפשר לשהות בתנוחה רגועה כזו כך שהגוף משתקם. מדובר בסגנון יוגה המאפשר חיבור פנימי מעמיק ויש הרואים בו מעין מדיטציה משודרגת.
  שיטת היוגה הזו הומצאה בשנות השבעים על ידי מומחה באומנויות לחימה אמריקאי שהיה גם מורה יוגה נערץ, והיא משלבת בצורה מופלאה בין מסורות הודו וסין. המהות של סגנון הין יוגה היא לא לסיים את כל התרגול ולבצע אותו בצורה מושלמת, אלא להביא לתרגול שלם יותר שמתבצע באופן קבוע והרמוני.
 • האטה יוגה
  סגנון האטה יוגה הוא אחד מסגנונות היוגה הפיזיים ביותר שקיימים, אך לא בצורה של מבחן לב – ריאה. הדגש בהאטה הוא בחיבור של כל הגוף והסנכרון שבין הנשימה, התודעה והתנועה. שיטת תרגול זו נחשבת אחת המומלצות ביותר למתרגלים חדשים כי אין בה דגש על התנועות או על סגנון אחד והיא מהווה חשיפה רחבה לדבר המופלא שנקרא יוגה.
  זהו אחד מסגנונות היוגה העתיקים ביותר ולפי מספר מקורות אפילו הבודהה בכבודו היה מתרגל את השיטה הזו. בבסיס התרגול עומדות 33 תנוחות כאשר המעבר בין תנוחה לתנוחה מתבצע בקצב איטי ומחושב. יש הרואים בסגנון זה כבסיס היוגה וככזה שכל יוגיסט חייב להתנסות בו. 
 • איינגר יוגה
  שיטת האיינגר יוגה זוכה לפופולריות עצומה, אך גם למתנגדים רבים. מדובר על שיטה שזכתה לכינוי "יוגה ליקים" כי היא המתרגלים בה מקפידים שבעתיים על דיוק של כל אלמנט ופרט בתנוחות השונות. המטרה של איינגר יוגה היא לשהות בתנוחה בזמן הארוך ביותר וכמובן שבצורה הנכונה ביותר. מדובר על שיטה שבה משתמשים באביזרים חיצוניים המסייעים לדייק ולהדק את התנוחות השונות.
 • ביקראם יוגה
  סגנון הביקראם יוגה משתמש רק ב – 26 תנוחות, אך מה שמעניין בתרגול זה שהוא מתרחש בחדר אשר מחומם ל – 41 מעלות ובנוסף מוודאים כייש בו גם 40% לחות. המטרה של חימום החדר היא לדמות את התנאים של דרום הודו והתוצאה היא תרגול שבו מזיעים הרבה ומוציאים מהגוף את כל הרעלים.
 • שאדו יוגה
  הדעות לגביי השאדו יוגה חלוקות ויש מחמירים שלא רואים בסגנון יוגה זה כיוגה כלל. בסיס המחלוקות הוא שההשראה לתרגול יוגה זה הוא באומנויות הלחימה ועל כן מדובר על תרגול יוגה ריקודי יותר שאין בו ממש גבולות.
 • שיבננדה יוגה
  סגנון יוגה זה משתמש רק ב – 12 תנוחות אשר מבוצעות בסדרות קבועות וקצב קבוע. תוך כדי התרגול מבצעים הפסקות יזומות רבות שנועדו לאפשר את הרפיית הגוף, אך חלק מהתנוחות המבוצעות בסגנון יוגה זה הן מאתגרות מאוד. נוסף על כך, תוך כדי התרגול נוהגים המתרגלים לשיר מנטרות ושירה קדושה.
 • קונדוליני יוגה
  מי שחושב שתרגול יוגה זה משעמם צריך לנסות את הקונדוליני יוגה שמטרתה לעורר אנרגיה. זהו סגנון יוגה השם דגש רב על נשימות דינמיות שמטרתן לפתוח את שבעת הצ'אקרות.
 • ויני יוגה
  בדומה לסגנונות יוגה אחרים, גם הויני יוגה שם דגש על החיבור שבין הנשימה לתנועה. מה שמיוחד בשיטת תרגול זו  הוא הדיוק של כל תנוחה ותנוחה והמדיטציה הרבה שמשולבת בעת התרגול. מתרגלים מסוימים נוהגים גם לשקף הקראה של טקסטים וזמזום מנטרות לצד התרגול כדי לחבר בצורה הטובה ביותר בין הנפש לגוף.
 • סטווה יוגה
  סגנון היוגה המושלם לאלו שמחפשים ריגושים ותרגולים שונים בכל פעם. זוהי שיטת יוגה המבוססת מאוד על המורה שמעביר אותה והדגש בה הוא על יצירת האפקט והחיבור של כל שיעור ושיעור.
ויניאסה יוגה בריטריט של פליי סטייל

איך לדעת איזה סגנון יוגה הכי יתאים לי?

אחרי שערכנו הכרות ראשונית עם סגנונות  תרגול היוגה השונים והבנו, גם אם באופן ראשוני, את המהות מאחורי כל אחת משיטות היוגה הקיימות- אפשר לדבר על ההבדלים ביניהן ועל הבחירה בסגנון היוגה שהכי מתאים לך. הדבר הראשון שחשוב להבין הוא כמובן למה יש לנו כל כך הרבה סגנונות יוגה ומה בעצם ההבדל ביניהן. 

כדי להבין באמת מה ההבדל בין כל אחד מהסגנונות, הכי טוב זה פשוט לחוות אותם. הסיבה לכך היא שלפעמים ההבדלים הם כל כך קטנים ויכולים להסתכם בדרך שבה המורה מסבירה או מתקנת, ולפעמים יכולים להיות הבדלים תהומיים. בריטריטים שלנו תוכלי להתנסות ולחוות סוגי יוגה שונים שמועברים על ידי המדריכות המובילות בארץ. ככה לא תצטרכי לשחק בניחושים ותוכלי להבין בעצמך איזה סגנון יוגה יותר מדבר אלייך.

אבל אם בכל זאת ננסה לענות על השאלה של איך לדעת איזה סגנון יוגה הכי יתאים לך,  כדאי להבין איזו בחורה את- האם את מאלו שמעדיפות את האירובי שלהן אינטנסיבי, או שאולי את דווקא מעדיפה העמקה ודיוק כדי להבטיח שאת מבצעת את התרגול בצורה מושלמת? ברגע שתדעי לענות על השאלה הזו, נוכל לעזור לך להבין איזה סגנון יוגה יתאים לך יותר. 

עד אז, אנחנו ב – Fly Style Boutique ממתינות לך עם מגוון של סגנונות יוגה שתוכלי להתנסות בהם. בלוח האירועים שלנו תוכלי למצוא מגוון ריטריטים עם סגנונות תרגול יוגה שונים, כך שבכל ריטריט תוכלי להתנסות בסגנון תרגול שונה. המורות והמורים המנוסים והמקצועיים שלנו מביאים את הידע המעמיק שלהם לסוף השבוע המשותף בריטריט, כך שיש המון זמן פנוי לדייק, לשאול שאלות ולהעמיק בתרגול באופן שלא מתאפשר בתרגול יומיומי בסטודיו.  מעבר לתרגולי יוגה מעצימים, בכל ריטריט תוכלי לחוות תכנים שונים ומגוונים כמו טקסי קקאו, מדיטציות צלילים מרפאים, סדנאות כתיבה או רוקחות טבעית, ולהנות מארוחות שף בריאות ומפנקות. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

× היי, נשמח לעזור!